Enfeksiyon

MEMEDE ENFEKSİYON

Memede ağrı, kızarıklık, bölgesel ısı yükselmesi, genel vücut ateşi artışı titreme, bazen deride sertlik ele gelmesi gibi bulgular ile ortaya çıkar. Koltuk altında ağrılı bir kitle gelişebilir. Bu enfeksiyonun vücuda yayılmasını sınırlamaya çalışan bir lenf bezidir

 

Memede Enfeksiyon Nedenleri

 

Emzirme sırasında ortaya çıkan meme enfeksiyonu

 

Memede enfeksiyon en sık emzirme sırasında ortaya çıkar. Normalde bebeğin ağzında bulunan bakteriler meme başındaki bir çatlaktan süt kanallarına girerek enfeksiyona sebep olurlar. Ağrı, ısı artışı, şişme, kızarıklık ve bazen kitle oluşumu gibi bulgular ile ortaya çıkar. Memede enfeksiyon bulguları ortaya çıktığında mutlaka meme ultrasonu ile değerlendirilmelidir. Eğer abse oluşumu gelişiyorsa cerrahi olarak açılarak abse boşaltılmalıdır. Antibiyotik ve antienflamatuvar ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı durumlarda enfeksiyon zemininde meme kanseri bulunabilir; bu nedenle enfeksiyon tedavi edildikten 3-4 hafta sonra tekrar ultrason ile kontrol etmek gerekir.

 

Emzirme dışı gelişen enfeksiyon

 

Memede emzirme dışında da enfeksiyon gelişebilir. Bu durum büyük oranda sigara kullanan kadınlarda olur. Bu grupta enfeksiyon zemininde meme kanseri araştırması yapılmalıdır. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra 3-4 hafta sonra ultrason ile kontrol edilmelidir

 

Diğer enfeksiyon nedenleri

 

Enflamatuar meme kanseri enfeksiyon bulguları ile karışabilir bu nedenle enfeksiyon bulguları ortaya çıktığında özellikle emzirmeyen kadınlarda mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.

 

Antibiyotik tedavisine cevap vermeyen meme enfeksiyonlarında mantar hastalıkları da akla getirilmelidir. Tedaviye dirençli bazı mantar enfeksiyonlarında yeterli ve uygun tedavi yapılmaz ise memenin tümünün cerrahi olarak alınması gerekebilir. Bu durumda cerrahın mutlaka bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı ile birlikte hastayı tedavi etmesi önerilir.

 

Tedaviye dirençli meme enfeksiyonlarında şeker hastalığı, aids veya bazı kronik hastalıklar göz önüne alınmalı ve bunlara yönelik testller yapılmalıdır.

 

Meme Enfeksiyonunda Tedavi

 

Eğer bebek emziriliyorsa bu memeden emzirmeye son verilir. Pompa ile süt devamlı olarak boşaltılır. Diğer memeden bebeği beslemenin bir sakıncası yoktur. Kullanılan antibiyotiğin bebekte yan etkisi olmayacak bir gruptan olması gerekmektedir.

 

  • Tedavi sırasında mutlaka sigara kullanılmasına son verilmelidir. Sigara vücut çevre dokuları damarlarında büzüşmeye sebep olur ve enfeksiyon bölgesine giden kan dolaşımı azalır. Bunun sonucu vücudun savunma mekanizmaları ve kullanılan antibiyotikler bölgeye gidemedikleri için bakteriler ile yeterince mücadele edilemez.

 

  • Memede enfeksiyon bulguları ortaya çıktığında mutlaka meme ultrasonu ile değerlendirilmelidir. Eğer abse oluşumu gelişiyorsa cerrahi olarak açılarak abse boşaltılmalıdır.

 

  • Tedaviye dirençli enfeksiyonlarda dokudan kültür alınarak antibiyotik testi yapılmalıdır. Meme enfeksiyonu Antibiyotik ve antienflamatuvar ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı durumlarda enfeksiyon zemininde meme kanseri bulunabilir; bu nedenle enfeksiyon tedavi edildikten 3-4 hafta sonra tekrar ultrason ile kontrol etmek gerekir.

 

  • Memede enfeksiyon yeterince iyi tedavi edilemez ise ciddi sorunlara yol açar. Eğer abse gelişiyor ise (meme ultrasonu yapılarak anlaşılır) mutlaka cerrahi olarak açılarak içindeki irin boşaltılmalıdır. Eğer zamanında abse açılarak tedavi edilmez ise, abse kendisi açılabilmek için doku içinde ilerleyen yollar yapar. Bu safhadan sonra abse açılsa bile bu yollar içinde saklanan bakteriler tekrarlayan enfeksiyonlara neden olur. Yılda 3-4 kez gelişen enfeksiyon nadir de olsa tüm memeyi sarabilir. Tekrarlayan cerrahi girişimler sonucu memenin estetik yapısı ciddi şekilde bozulur.
×