Proje Hakkında

PROJE HAKKINDA

Türkiye Meme Vakfı’nın Farkındayım Korkmuyorum Meme Sağlığı Bilinçlendirme Kampanyası kapsamında, İstanbul – Üsküdar Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ile birlikte geliştirdiği bir meme sağlığı eğitimi projesidir.

Akran eğitimi modeli ile Anadolu Sağlık Meslek Liseleri (ASML) Halk Sağlığı dersi kapsamında 12.sınıf öğrencilerinin meme sağlığı konusunda eğitilerek bölgelerinde bulunan diğer liselerdeki akranlarıyla edindikleri bilgileri paylaşmaları sağlanmaktadır.

Gerekçe

Türkiye’de, önemli bir halk sağlığı sorunu olan meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan 10 kanser türü arasında ilk sıradadır.

 

2010 yılında dünya genelinde 1.6 milyon yeni meme kanseri vakası meydana gelmiştir ve gençlerde görülme oranı artmaktadır.

 

Ülkemizde yılda ortalama 30.000 kadınımızın bu hastalığa yakalandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız.

 

Dünya genelinde meme kanseri vakası artarken, bilinçlenme nedeniyle ölüm oranları düşmektedir.

 

Meme kanseri erken teşhis edilirse tedavi edilen bir hastalıktır.

Amaç

Gençleri, meme sağlığı ve meme kanserinde erken teşhisin önemi konularında bilinçlendirmek.

 

Bilgi paylaşımı yöntemiyle büyük tehditlere karşı basit önlemlerin / yöntemlerin erken yaşlarda öğrenilmesini sağlamak.

 

Eğitim yoluyla farkındalık yaratarak meme kanseri görülme sıklığını azaltmak.

Hedef

Meme Kanserinden ölüm nedeniyle ailelerdeki sosyal yaraları engellenmek,

 

Meme Kanserinin tedavi ücretlerinin ülke ekonomisine olan yükünü azaltmak,

 

Toplum sağlığına dikkat çekerek, sağlık politikalarında değişimler yaratmak,

 

İşgücü kaybını azaltmak,

2007 – 2014

Türkiye Meme Vakfı (MEVA)’nın, meme sağlığı ve meme kanserinde erken teşhis konusunda geliştirdiği akran eğitimi sayesinde 2007 yılından bugüne kadar 38 600 genç kız konu hakkında bilgi sahibi oldu. Proje, daha nicelerine ulaşmak için devam ediyor.

 

Son yıllarda, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de meme kanseri görülme oranı artmaktadır. Bu nedenle kadınlarımızı erken yaşlardan itibaren bilinçlendirme çalışmalarını önemsiyor ve ülkemizde gençlerden başlayarak koruyucu sağlık bilincinin gelişmesi ve meme sağlığının önemsenmesi ihtiyacını temel alan faaliyetlerimizi artırmaktayız.

 

Vakfımızın 2007 yılında gençleri meme sağlığı konusunda bilinçlendirmek amacıyla başlattığı Farkındayım Korkmuyorum – Arkadaşıma Anlatıyorum Meme Sağlığı Akran Eğitimi Projesi, 2013-2014 Eğitim Yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğinde yürütülmüştür. Projede Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Bülent Akarcalı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Zeynep Kamil Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinden gönüllü eğitici 218 hemşire adayı öğrenci ile gerçekleştirilen akran eğitimi, 19 995 genç kıza daha erişti.

Ülkemizin en kapsamlı akran eğitimi modelinin kullanıldığı program, bilgi paylaşımı yöntemiyle koruyucu sağlık bilincinin geliştirilmesini temel alıyor. Sağlık meslek lisesi son sınıf öğrencilerini eğiterek onların liselerde okuyan akranlarına ulaşmalarını sağladığımız Proje sayesinde birçok genç kız kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrenmenin yanı sıra edindikleri bilgileri anneleri, teyzeleri ve kız arkadaşlarıyla da paylaşmaları için teşvik ediliyor.

 

 

Ön ve son testlerle ölçümlediğimiz projenin eğitici rolünü üstlenen hemşire adayı gençlerin kişisel ve mesleki becerilerinin yanı sıra sosyal sorumluluk bilincinin artırılmasında büyük rol oynadığı gözlemlenmiştir.

 

 

Bu önemli projenin sürdürülmesi için kurumsal ve bireysel destekleri artırmak için gayret ediyoruz.

 

 

2013-14 faaliyetleri hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ..

×