Tüp bebek tedavisinde meme kanseri riski

4620031908_326x412Günümüzde oldukça yaygınlaşan “tüp bebek tedavisi” (hormonsal infertilite (kısırlık) tedavisi) adı altında uygulanan yöntemlerle ilgili olarak, sık sık bu tedavilerin meme kanseri gelişme riskini artırıp artırmadığı yönünde sorular gelmektedir.

İtalya’da yapılan bir araştırma (mevcut çalışmaları sistematik olarak gözden geçiren bir meta-analiz çalışması) sonuçları çok yakında yayınlandı.

Bu araştırmada hormonsal infertilite (kısırlık) tedavisi gören kadınlarla, bu tedaviyi görmeyen kadınlar karşılaştırıldı. Sonuç olarak bu tedaviyi gören kadınlarda meme kanseri gelişme riskinde, tedavi görmeyenlere göre bir artış olmadığı gözlendi.

Bununla birlikte, “clomiphene” isimli ilacın, günümüzdeki rutin kısa süreli kullanımı dışında, eski uygulamalardaki gibi uzun süreli kullanımının, meme kanseri risk artışına neden olabileceğinin göz önüne alınması önerildi.

Gennari A1, Costa M, Puntoni M, Paleari L, De Censi A, Sormani MP, Provinciali N, Bruzzi P.

Breast cancer incidence after hormonal treatments for infertility: systematic review and meta-analysis of population-based studies. Breast Cancer Res Treat. 2015 Apr;150(2):405-13..×