Category
Projeler
About This Project

Türkiye Meme Vakfı (MEVA) tarafından, meme sağlığı ve meme kanserinin erken teşhis konusunda geliştirilen akran eğitimi sayesinde 2008 yılından bugüne kadar 38 bin’in üzerinde genç kız konu hakkında bilgi sahibi oldu. Proje, daha nicelerine ulaşmak için devam ediyor.

 

2007 yılında başlayan “Farkındayım Korkmuyorum – Arkadaşıma Anlatıyorum” projesi ile bugüne kadar 13 binin üzerinde genç kıza ulaşan Türkiye Meme Vakfı (MEVA), meme sağlığı ve meme kanserinde erken teşhisin önemi konularında bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Akran eğitimi modelinin kullanıldığı program, bilgi paylaşımı yöntemiyle kanser tehdidine karşı alınabilecek basit önlemlerin öğrenilmesini temel alıyor.

 

Türkiye Meme Vakfı İletişim ve Proje Danışmanı Feza Sengel, konu hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Hemşire adayı öğrencilerimizin projeye katılmak konusunda son derece istekli olduklarını gözlemledik. Bugüne kadar meme kanseri hakkında kulaktan dolma bilgilere sahip olan kadınlarımızı erken yaşlardan itibaren bilinçlendirme çalışmalarını önemsiyoruz. Türkiye’de, önemli bir halk sağlığı sorunu olan meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan 10 kanser türü arasında ilk sıradadır. 2012 yılında dünya genelinde 1,7 milyon yeni meme kanseri vakası meydana gelmiştir ve maalesef gençlerde görülme oranı artmaktadır. Ülkemizde yılda ortalama 30.000 kadınımızın bu hastalığa yakalandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Dünya genelinde meme kanseri vakası artarken, bilinçlenme nedeniyle ölüm oranları düşmektedir. Bu nedenle bilinçlendirme amaçlı eğitim faaliyetlerine hız vermeliyiz. “Farkındayım Korkmuyorum – Arkadaşıma Anlatıyorum” projesi sayesinde birçok genç kız kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrendi. Proje ile eriştiğimiz herkese meme sağlığı bilgilerinin yer aldığı mini broşür ve pembe bilezik armağan ediyoruz ve edindikleri bilgileri anneleri, teyzeleri ve kız arkadaşlarıyla paylaşmaları için teşvik ediyoruz. Projenin etkisini ön ve son testlerle ölçüyoruz ve bunun sonucunda, akran eğitimi modelinin son derece başarılı bir yöntem olduğu ve aynı zamanda, eğitici rolünü üstlenen gençlerin kişisel becerilerinin yanı sıra sosyal sorumluluk bilincinin artırılmasında büyük rol oynadığı gözlemlenmiştir.”

MEVA, “Farkındayım Korkmuyorum” kampanyasının hedeflerine ulaşması için eğitim faaliyetlerine büyük önem veriyor. “Arkadaşıma Anlatıyorum” projesi kapsamında, Sağlık Meslek Liseleri kanalıyla, orta öğretimde okuyan 13-17 yaş arası kızlarımıza erişerek, sağlık sistemi içinde önemli bir alan olan “toplum sağlığı” konusundaki çalışmalara ve sağlık personelinin eğitimine katkıda bulunmayı sürdürebilmek için projeye devam ediyor.

×