Meme kanserinde yeni suçlu: SÜTYEN mi !!!????

4614668496_441x245İnternet ve bazı medyada suçlanan SÜTYEN KULLANIMI aklandı.

Geçmişte yapılan birçok yayında, meme kanseri gelişiminde sütyen kullanmanın meme kanserine yakalanma riskini artırdığı, kullanılan sütyenin memeyi sıkıştırarak lenf dolaşımını bozduğu ve bunun sonucu metabolizma artıklarının birikerek kanseri tetiklediği ileri sürüldü. Bu riskin sütyenin uzun süre kullanımı, özellikle gece yatarken kullanımı ile de arttığı iddia edilmişti.

Amerikan Kanser Enstitüsü tarafından desteklenen bir çalışmanın sonuçları Eylül ayında yayınlandı*. Meme kanseri teşhisi konmuş olan 1000 kadın çalışmaya alındı. Bu çalışmada kadınlara, kaç yaşından itibaren sütyen kullanmaya başladıkları, günün ortalama kaç saati sütyen taktıkları, kullandıkları sütyenin altında tel destek olup olmadığı,kullandıkları sütyenin boyutu (cup size) gibi oldukça ayrıntılı sorular soruldu ve değerlendirildi.
Çalışmanın sonunda sütyen kullanımının meme kanseri riskini artırdığına dair hiçbir bulgu saptanmadı.

Özet olarak ister telli ister telsiz sütyen kullanın, isterseniz gündüz ve gece kullanın sütyenin meme kanserine neden olduğunu gösteren bilimsel bir bulgu saptanmadı,kısacası sütyen aklandı !!.

* Chen L, Malone KE, Li CI Bra wearing not associated with breast cancer risk: a population-based case-control study.
Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2014 Oct;23(10):2181-5. doi: 10.1158/1055-9965.EPI-14-0414. Epub 2014 Sep 5.×